Toimus traditsiooniline Röa rändkarikavõistlus “Röa küla muru- ja spordimängud 2014”

Röa külas toimus 20.augustil, Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeval traditsiooniline rändkarikavõistlus, mille eestvedajaks oli käesoleval aastal Röa küla meeskond.

 

Toimunud mängud olid seekord juba kolmandad. Esimene võistlus, kui korraldajaks oli Röa küla tiim ja mis toimus aastal 2012, tuli võitjaks Röa küla. Järgmisel aastal kui korraldajaks oli Seli küla meeskond, võitis samuti Röa küla.

Võistluse peaauhind on olnud läbi aastate rändkarikas, mille mõte seisneb selles, et vastavalt, mis küla võidab mängud, sinna külla rändab ka karikas. Karika peale graveeritakse võitjaküla nimi ning aastaarv, mil saavutati võit.

Ürituse eesmärgiks on igal aastal kaasata võimalikult paljude külade elanikud lähikonnast ja kaugemaltki, kes omavahel saaksid jõudu katsuda. Meeskondlikud võistlused on heaks võimaluseks tutvuda lähemalt ja luua uusi kontakte oma ümbruskonna inimestega. Ühtlasi aitab meeskondlik tegutsemine tugevdada ka külasiseselt inimeste omavahelist suhtlust ja koos toimimist.

Nagu varasemalt, oli ka käesoleval aastal seltskond äärmiselt kirev ja lõbus. Lapsed hullasid mänguplatsil, külainimesed kiikusid, võistlesid, mängisid võrkpalli ning nautisid heade naabruskonna inimestega koos olemist. Hoolimata korduvatest paduvihmahoo valangutest, mille eest osalejad vihmavarjude alla pidid pugema, asuti päikese ilmudes taas platsile jõudu katsuma. Kuigi MTÜ Röa küla on juba mitmeid kordi püüdnud taodelda rahastust väikese külamaja ehitamiseks, eesmärgiga ka vihmastel perioodidel üritusi korraldada, ei ole see kahjuks veel õnnestunud. Seetõttu on lausa kohustus väliürituste ajal vihmavari endaga ühes haarata ja seda näis, et enamus osalejaid olid ka teinud.

Tegevused, millega külad seekord jõudu katsusid, olid väga mitmekesised. Esmalt toimus viikingite kombel kirvevise. Seejärel jagati osalistele nöör ja nuga ning ülesandeks oli meisterdada võsast materjali juurde leides vibu, millega hiljem osavalt kaugusesse nooli lennutati. Järgmisena oli ülesandeks meeskonna tööna puupaku sisse naelu lüüa. Iga osaleja sai teha vaid ühe korra paku sisse löögi, peale mida anti haamer kõrval olevale osalejale edasi ja seda nii kaua kuni naelad pakus sees olid. Kui naelad olid taotud, jätkati palgi saagimisega. Tänapäeval on kõik juba harjunud mootorsaagidega ning unustusse on vajunud need imemüstilised töövahendid, millega meie esivanemad said kunagi kogu töö kenasti tehtud. Seekord võeti kasutusse kahemehe saag ning ülesandeks oli saagida aja peale palgist maha üks osa.

Nagu paljudes meeskonnamängudes, nõnda ka seekord ei saanud mitte korraldamata jätta suvist suusatamist tuletõrjevoolikute peal, millele lisandus hiljem ojast vee vooliku sisse ajamine ja aja peale teises otsas oleva ämbri täitmine. Kõik see vajas väga head meeskonnatööd, mida oli võistlustel hästi ka näha. Osalejad andsid endast maksimumi.

Kui ämbrid olid täidetud jätkati teatevõistlusega. Edasi niideti aja peale vikatitega kõrget heina ning lõpetuseks pandi aja peale kokku Rapla valla külade puslet.

Kokku osales mängudel 42 inimest. Esindatud oli nii Rapla vald kui ka Kohila vald ning omavahel võistlesid 5 küla.  Purila küla (11liikmega), Röa küla (11liikmega), Seli küla (14 liikmega), Mälivere küla (6liikmega) ning Hagudi alevik (6liikmega).

Käesoleval aastal võitis lõpparvestuses esikoha tublide liikmetega Purila küla meeskond, kes andis ka omapoolse nõusoleku võtta 2015 aastal murumängude korraldamine enda peale.

MTÜ Röa küla soovib väga tänada sponsoreid ja kõiki neid, kes mängude korraldamisel kaasa aitasid, kes tulid küladele kaasa elama ning kes andsid panuse oma küla eest välja tulles ja võisteldes.

Oli väga meeleolukas päev ja veel meeleolukam ühine kringlisöömine peale rändkarika kätte ulatamist võitja külale Purilale.

Jääme põnevusega ootama Purila küla poolt planeeritavaid järgmiseid jõukatsumisi ning kohtume küladega taaskord rändkarikavõistlustel 20.augustil 2015.aastal.

 

 

Kommentaarid