Meie küla

Röa küla on mõnekümne elanikuga väike küla Rapla vallas Kohila valla piiri ääres. Tänu küla asukohale käib enamik tööealisi inimesi Tallinnas või teistes lähemates suuremates asulates tööl ja seetõttu sellist asja nagu külaelu või külakogukond siin ei eksisteerinud – tööd ja meelelahutust said kõik mujalt. Inimeste kodu piirnes ainult nende endi majaümbrusega. Seda, mis toimus ja kes elasid küla teises otsas, ei teatud. Paljud võibolla ei teadnud isegi, kust see küla täpselt algab või kus ta lõpeb. “Röa” oli lihtsalt üks naljakas sõna, mida läks vaja ainult siis, kui oli vaja kellelegi oma aadressi anda.

Siis tuli aga Soone talu noorperenaine Sandra, kes seni siin vaid suvitamas käis, külasse päriseks elama. Sandra otsustas külaelu käima lükata. Kuna ta on noor ja hakkamist täis, siis ta ei teadnud, et see on võimatu. Ilmselt just seetõttu see tal õnnestuski. Kõigepealt lõi ta külasse naabrivalve piirkonna ja kutsus külarahva kokku. See kokkusaamine oli paljude jaoks esimene kord näha elusast peast mõnda oma küla inimest, kellest varem teati ainult nime (kui sedagi).

Esimesel külarahva kokkusaamisel valiti Sandra ühehäälselt külavanemaks.

Ja hakkaski külaelu arendamine tohutu kiirusega pihta. Vähem kui aastaga sai külas moodustatud MTÜ, valmis küla veebilehekülg, viidi läbi küsitlus külaelanike seas, rajati külaplats koos lõkkeaseme, võrkpalliplatsi, kemmergu, pinkide ja grillimisvahenditega ning peeti maha küla jaanipäev ja laadapäev.

MTÜ juhatusse on kogunenud inimesed, kes tahavad elada Röa külas, mitte lihtsalt 40 kilomeetrit linnast väljas ja kes unistavad, et Röa oleks enamat kui lihtsalt magala. Juhatuse eesmärk ei ole mitte valitseda ega külas oma reegleid kehtestada, vaid läbi eeskuju näidata inimestele, et nad on vabad ja saavad ise oma kodukandi muuta selliseks, nagu neile meeldib. Samuti pole juhatuse liikmed selleks, et külarahvas nende poole küsivate pilkudega vaataks ja ootaks, et mida põnevat neile siis korraldatakse. Eesmärk on, et inimesed näitaksid ise algatusvõimet üles ja ei jääks ootama riigi, valla ega MTÜ juhatuse järgi. Ja tundub, et rahvas hakkab juba vaikselt ärkama ning ideega kaasa tulema.